Kiderült, hogy nemcsak Zsiga Marcell, hanem Szíjjártó Péter vagyonbevallásában is nagyobb vagyon-növekmény szerepel, mint azt a fizetésük megengedné. Ebből nemcsak az következik, hogy alaposan feltételezhető az, hogy vagy tisztázatlan úton voltak jövedelmeik, vagy fényevőként olyan belső kiválasztási rendszerük van, ahol az input a fény, az output a pénz. Hanem az is kiviláglik az esetükből, hogy vagy magasról tesznek az egészre, vagy az egyszerű osztás szorzás matekkal is elemi gondjaik vannak.

Lehet felháborodni évről évre a mindenkori kormánypárti képviselők pofátlan vagyonnövekedésén, vagy felállíthatunk egy olyan ellenőrző mechanizmust, ami féken tartja az elkanászodó politikusokat. Szerintem az volna a legtisztább, hogy a kiemelt korrupciós kockázattal járó feladatköröknél éves szintű vagyonvizsgálatot rendelne el a NAV. Mindenki számoljon el azzal, hogy honnan telt nagy bankbetétre, családi házra, luxusautóra. Hogy hivatalból indítottak-e eljárást a mostani két fideszes ügynél, azt nem tudom, de itt most annyira kilóg a lóláb, hogy nehezen tudják elkerülni, ha a szakszerűség látszatát fent akarják tartani.

A két vagyonosodó fideszes úgy rázta meg a pofonfát, hogy az összes képviselőre is rávetül az árnyéka. Hiszen ha ennyire kamu vagyonvallásokat simán meg lehet úszni, akkor joggal gondolja azt az egyszerű adófizető, hogy itt minden képviselő csal és lop. Pedig lehet tisztességesen is csinálni. Lehet úgy politizálni, hogy nem dagad tovább a képviselő zsebe, mint azt a törvényes jövedelme engedi. Azért kell, hogy következménye legyen a Zsiga-Szíjjártó ügynek, hogy a megmaradjon az esélye a tisztességes politizálás képének.

A kommunizmus áldozatainak emléknapján mi sem lehetne méltóbb megemlékezés, mint az ügynökügyek rendezése. Miért nem képes a Fidesz kezelni az ügynökügyet? Miközben harcos antikommunizmusa az egyetlen dolog, ami összeköti a mai Orbánt a ’89-es önmagával. Talán túl sok a vörösből narancsos alsógatyára váltott ember a kormánypárti sorokban? Talán igaz az a szóbeszéd, hogy a rendszerváltáskor minden ellenzéki párt vezetőségébe küldtek embereket a szolgálatok? Talán még ma is meghatározó helyen vannak ezek az emberek?

ugynok.jpgkép:bodoky.blog.hu

Ma a Parlamentben a fideszes és KDNP-s képviselők beszéltek a kommunista múlt rendezése kapcsán utcaátnevezésekről, az MSZP erkölcsi örökségéről, de a legkényesebb témát, az ügynökügyeket, úgy kerülték, mint Harrach Péter a melegfelvonulást. Az LMP ügynökkérdést rendezni kívánó törvényjavaslatát egy éve lesöpörték a kormánypárti gombnyomogatók, arra hivatkozott a miniszterelnök, hogy majd egy bizottság kezeli az ügyet fél éven belül. Azóta még a bizottság sem állt fel.

Mi lehet az oka annak, hogy a Fidesz legalább annyira retteg az ügynökkérdéstől, mint az egyszeri szélsőjobbos a saját szavainak következményeitől?  A mi generációnknak is fontos, hogy ez a kérdés rendezve legyen. Nem azért mert érintettek lehetnénk az ügyben, hanem azért mert az ügynökügy mutat rá legélesebben, hogy a rendszerváltáskor valami nagy mutyival osztották le egymásnak a lapokat az állampárti és az akkori ellenzéki politikusok. Akkor temette el egy egész nemzedéket Orbán a hatodik koporsóba. Ha sok más mellett, tisztázzuk az ügynökügyet, akkor nem temethetik el a generációnkat a hetedik koporsóba.

süti beállítások módosítása